UUTTA! Hyljeryhmä aloittaa toimintansa syksyllä 2020.

Saimaan Norppien juniorijaosto aloittaa syksyllä 2020 uuden ryhmän vanhemille junnuille (13 vuotta ja sitä vanhemmat). Ryhmä kokoontuu ohjattuihin harjoituksiin joka toinen sunnuntai alkaen 15.11.2020 kello 17.30. Ryhmässä harjoitellaan monipuolisesti erilaisia sukellus- ja vesiurheilutaitoja, keskittyen kuitenkin snorkkeli- ja vapaasukellukseen. Ryhmä kokoontuu eri sunnuntaisin kuin muut norppien junnuryhmät joten ryhmään osallistuva voi halutessaan toimia ohjaajana tai apuohjaajana pienemmille junioreille. Ryhmään osallistumisen edellytyksenä on uimataito, aiempaa kokemusta sukeltamista ei välttämättä vaadita. 

Ryhmä harjoitukset kestävät aiheesta riippuen 1 - 1,5 tuntia. Jokainen ryhmän jäsen vuorollaan vetää ryhmälle saamiensa ohjeiden mukaan alkulämmittelyn jonka jälkeen seuran ohjaaja antaa tekniikkaopetuksen sekä ohjeistaa loput harjoitteet. 

Ryhmän ohjausmaksu on vielä auki, mutta toiminnan luonteen vuoksi se tullaan pitämään matalana. Norppien muissa ryhmissä ohjausmaksu on ollut 25€ per syys/kevätkausi ja tämän ryhmän maksu on enintään tuota tasoa.

Ilmoittaumiset täyttämällä oheisen linkin takaa löytyvä lomake:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSduetty3IPseUTWbItgq1qtJYygQKy8o0oCPguEVvD-bJ3uqQ/viewform?usp=sf_link

Kiinnostuneet voivat olla yhteydessä seuran nuorisovastaavaan Jussi Nuutiseen (nuoriso@saimaannorpat.com)